Aktualności

Konferencja ROLA I ZNACZENIE ŻOŁNIERZY REZERWY W TRWAJĄCYM PROCESIE FUNDAMENTALNYCH ZMIAN W SIŁACH ZBROJNYCH (Profesjonalizacja oraz tworzenie NSR)

     18 września 2013 r. Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP przeprowadziła konferencję „Rola i znaczenie żołnierzy rezerwy w trwającym procesie fundamentalnych zmian w Siłach Zbrojnych RP (profesjonalizacja oraz tworzenie Narodowych Sił Zbrojnych)”. Konferencja odbywała się pod patronatem Szefa BBN ministra Stanisława Kozieja.
   Na obrady w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie przybyło ok. 100. przedstawicieli z MON, Sztabu Generalnego WP i BBN oraz z organizacji pozarządowych skupiających żołnierzy rezerwy, kombatantów i weteranów.
    Konferencję otworzył prezes Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów SZ RP gen. bryg. (r) Ryszard Żuchowski witając uczestników obrad. Z imienia powitał przedstawicieli: Szefa Sztabu Generalnego wiceadmirała Waldemara Głuszko, dyrektora Departamentu Kadr MON gen. dyw. (r) Andrzeja Wasilewskiego, dyrektora Departamentu Kontroli MON gen. bryg. Grzegorza Dudę. W swoim wystąpieniu stwierdził, iż:: „Mam nadzieję, że luka w naszej wiedzy, dotycząca aktualnych zmian w wojsku, dzięki tej konferencji, zostanie uzupełniona”.
     Obrady konferencji poprowadził płk (r) Jan Gazarkiewicz.
    Planowanie i programowanie rozwoju SZ RP, kierunki rozwoju SZ RP, reformę systemu kierowania i dowodzenia SZ RP oraz oczekiwana i efekty wdrożenia programu rozwoju Wojska Polskiego do 2022 r. przedstawił płk dr Jacek Cichosz.
   Kolejny mówca płk Roman Siciński, omówił proces tworzenia i zadania NSR. Przedstawiając złożoności problemów, z jakimi spotkały się SZ RP powołując NSR oraz funkcjonowania tej specyficznej formacji żołnierzy rezerwy w Wojsku Polskim.
    Wystąpienie płk. Czesława Juźwika było poświęcone „Wnioskom i rekomendacjom dla żołnierzy rezerwy i NSR wynikającym ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego”. Polemizował on z niektórymi poglądami i tezami przedstawionymi przez przedstawicieli Sztabu Generalnego WP, szczególnie dotyczących docelowej roli i kształtu NSR.
   Płk Andrzej Stec, przedstawił zadania NSR w procesie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostek Wojsk Lądowych. W wystąpieniu skoncentrował się na problematyce celów i sposobów gromadzenia, wyszkolonych rezerw osobowych na potrzeby mobilizacyjne oraz wojenne „na dużą skalę”. Ustosunkował się również do problemu roli NSR, który powinien być jego zdaniem, łącznikiem między profesjonalną armią a społeczeństwem. Ponadto prelegent przedstawił niektóre możliwe ulgi i korzyści finansowe zarówno dla żołnierza rezerwy jak i dla jego pracodawcy, które motywowałyby rezerwistów do przebywania na przydziałach mobilizacyjnych i brania udziału w szkoleniach wojskowych.
     Ppłk lek. Wacław Ofman przedstawił angażowania żołnierzy rezerwy służb medycznych w misjach pokojowych oraz zabezpieczenia zadań realizowanych przez SZ RP.
   O pozyskiwaniu, szkoleniu i wykorzystaniu żołnierzy rezerwy w wybranych państwach członkowskich NATO mówił płk Eugeniusz Szajbel, jako przykład wymienił Siły Zbrojne państw: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii i Stanów Zjednoczonych. Różne systemu i warianty funkcjonowania sił rezerwowych w tych państwach ukazały jak szerokie są możliwości w wypracowaniu nowego modelu pozyskiwania, szkolenia i funkcjonowania rezerw osobowych, w tym NSR dla SZ RP.
   Kmdr por. (r) lek. Andrzej Galubiński swoje wystąpienie poświęcił kierunkom edukacji oficerów rezerwy służb medycznych w procesie przygotowywania różnorodnych misji wykonywanych przez państwa członkowskie NATO. Zaznajomił uczestników Konferencji z uwarunkowaniami prawnymi, kwalifikacjami zawodowymi oraz specyfiką działań personelu rezerw medycznych państw sojuszniczych. Ponadto przedstawił instytucje i organizacje biorące udział w procesie edukacyjnym personelu medycznego oraz kierunki edukacji rezerw służb medycznych realizowanych z udziałem CIOMR.
   O usprawnienia funkcjonowania NSR, perspektywach ich rozwoju oraz aspektach prawnych mówił płk Leszek Jankowiak. Przedstawił on problemy funkcjonowania NSR w Wojskach Lądowych, a w oparciu o dotychczasowe doświadczenia wskazał na przyszłe rozwiązania dla tej formacji w ramach SZ RP.
    Ppłk Krzysztof Cholewiński w swoim wystąpieniu skupił się na możliwości rozszerzenia współpracy i wspierania udziału żołnierzy rezerwy w organizacjach pozarządowych oraz przedsięwzięciach w procesie budowy obywatelskiego zaplecza SZ RP.
     W trakcie dyskusji wyrażono wiele opinii w tym kontrowersyjnych.
    Obrady Konferencji podsumował prezes FSRiWSZ RP gen. bryg. (r) Ryszard Żuchowski wskazując na:
   - aktualna rola żołnierzy rezerwy w Siłach Zbrojnych RP odbiega od standardów w głównych państwach członkowskich NATO;
   - koncentracja uwagi i możliwości MON w wykorzystaniu żołnierzy rezerwy w misjach stabilizacyjnych poza granicami kraju negatywnie wpływają na proces szkolenia rezerw dla potrzeb gwarantujących mobilizacyjne rozwinięcie Sił Zbrojnych RP;
  - NSR i stan ich ukompletowania nie stanowią znaczącego ogniwa w systemie bezpieczeństwa narodowego;
   - błędem, wydaje się traktowanie NSR, jako swoistego „przedsionka” służby zawodowej.
   W związku z powyższym gen. bryg. (r) Ryszard Żuchowski zaproponował następujące rekomendacje dla SZ RP:
   - wydaje się koniecznym przeprowadzenie audytu, weryfikacji koncepcji i przeznaczenia NSR;
    - niezbędnym jest przygotowanie i wprowadzenie nowych systemów:
    - gromadzenia rezerw;
    - systemu szkolenia i kształcenia (w tym także rezerw kadr medycznych);
   - skutecznych metod motywacyjnych do czynnego udziału zarówno dla żołnierzy rezerwy jak i pracodawców;
  - organizatorzy konferencji zwracają uwagę na daleko niedostateczne wykorzystanie potencjału tkwiącego w organizacjach pozarządowych związanych z szeroko rozumianą bezpieczeństwem naszej OJCZYZNY.  
   Na zakończenie gen. bryg. (r) Ryszard Żuchowski podziękował prelegentom i gościom za aktywny udział w Konferencji.

 

 

Pozostałe zdjęcia z Konferencji można zobaczyć, klikając na powyższy obrazek.

« Powrót do listy